رسالة دكتوراه

فاعلية برنامج مقترح باستخدام نموذج " آدي وشاير" على تسريع النمو المعرفي لبعض المفاهيم العلمية والرياضية وتنمية بعض مهارات التفكير لدى أطفال ما قبل المدرسة

إعداد الباحثة

دكتوره/ أسماء رشاد خلف الله السيد

مصر- جامعة سوهاج 

كلية التربية - قسم المناهج وطرق التدريس 

تخصص مناهج وطرق تدريس الطفولة 

1439هـ - 2017م

تفضلوا المساخلص في المرفقات

وبالتوفيق

 

مستخلص البحث:

كان الهدف من البحث الحالى تسريع النمو المعرفى لبعض المفاهيم العلمية والرياضية باستخدام نموذج "آدى وشاير" وتنمية بعض مهارات التفكير لدى طفل الروضة.

ولتحقيق هذا الهدف تم إعداد أدوات البحث واشتملت على:

(أ) المواد التعليمية:

  • برنامج مقترح لتسريع النمو المعرفى لبعض المفاهيم العلمية باستخدام نموذج "آدى وشاير".
  • برنامج مقترح لتسريع النمو المعرفى لبعض المفاهيم الرياضية باستخدام نموذج "آدى وشاير".

(ب) أدوات القياس، وتشمل:

  • اختبار المفاهيم العلمية المصور لطفل الروضة(إعداد الباحثة).
  • اختبار المفاهيم الرياضية المصور لطفل الروضة (إعداد الباحثة).
  • اختبار النمو المعرفى (إعداد الباحثة).
  • اختبار مهارات التفكير(إعداد الباحثة).

وقد تم اختيار عينة البحث من أطفال المستوى الثانى بروضة اللغات التجريبية بسوهاج، وتكونت مجموعة البحث من مجموعتين تجريبيتين بلغ عدد كل منهما (40) طفلاً وطفلة تتراوح أعمارهم (5-6)سنوات، طبق على احداهما البرنامج الخاص بتسريع نمو المفاهيم العلمية، وطبق على الأخرى البرنامج الخاص بتسريع نمو المفاهيم الرياضية، ومجموعة ثالثة ضابطة بلغ عددها (40) طفلاً وطفلة، لم يطبق عليها أى من البرنامجين، وتم تطبيق البرنامجين خلال الفصل الدراسى الأول من عام 2016/2017.

وكانت أهم النتائج اتى توصل إليها البحث الحالى: البرنامج المقترح له تأثير إيجابي فى تسريع النمو المعرفى لبعض المفاهيم العلمية والرياضية لدى أطفال الروضة، كما ساهم أيضاً فى تنمية بعض مهارات التفكير لديهم.

 

ملخص البحث:

مشكلة البحث:

تتمثل مشكلة البحث فى " مدى إمكانية تسريع النمو العقلي المعرفي وتنمية بعض مهارات التفكير لدى أطفال الروضة من خلال برنامج مقترح مصاغاَ وفقاَ لبرنامج تسريع النمو العقلي المعرفي لآدى وشاير".

أسئلة البحث:

حاول البحث الحالى الإجابة عن الأسئلة التالية:

1- ما فاعلية البرنامج المقترح باستخدام نموذج آدى وشاير على تسريع النمو العقلي المعرفي لدى أطفال الروضة؟.

2- ما فاعلية البرنامج المقترح باستخدام نموذج آدى وشاير على تسريع بعض المفاهيم العلمية لدى أطفال الروضة؟.

3- ما فاعلية البرنامج المقترح باستخدام نموذج آدى وشاير على تسريع بعض المفاهيم الرياضية لدى أطفال الروضة؟.

4- ما فاعلية البرنامج المقترح باستخدام نموذج آدى وشاير على تنمية بعض مهارات التفكير لدى أطفال الروضة؟.

فروض البحث:

حاول البحث اختبار صحة الفروض التالية:

  • يوجد فرق ذو دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية (أ،ب) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار النمو العقلي المعرفي،لصالح المجموعة التجريبية(أ،ب).
  • يوجد فرق ذو دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية (أ) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار المفاهيم العلمية،لصالح المجموعة التجريبية(أ).
  • يوجد فرق ذو دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية(ب) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار المفاهيم الرياضية،لصالح المجموعة التجريبية(ب).
  • يوجد فرق ذو دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية (أ،ب) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار مهارات التفكير،لصالح المجموعة التجريبية(أ،ب).

أهداف البحث:

هدف البحث الحالي إلى إعداد برنامج مقترح باستخدام نموذج"آدى وشاير"ودراسة أثره على:

  • تسريع النمو المعرفي لدى أطفال الروضة.
  • تسريع نمو بعض المفاهيم العلمية لدى أطفال الروضة.
  • تسريع نمو بعض المفاهيم الرياضية لدى أطفال الروضة.
  • تنمية بعض مهارات التفكير لدى طفل أطفال الروضة.

أهمية البحث:

تمثلت أهمية هذا البحث فيما يلى:

  • تناوله لمرحلة الطفولة المبكرة ومحاولة تسريع النمو المعرفي لطفل هذه المرحلة مما يسهم في إضافة معرفة جديدة في هذا المجال.
  • قد توجه نتائج البحث الحالي أنظار معلمات رياض الأطفال إلى ضرورة الاهتمام بمعرفة مستويات النمو المعرفي لدى الأطفال والارتقاء بعمليات التفكير التي تلازم نموهم المعرفي.
  • قد تفيد نتائج البحث الحالي المهتمين بطفل الروضة من معلمات وموجهات والقائمين على تخطيط وتنفيذ برامج الطفولة بالاستفادة من البرنامج المعد باستخدام نموذج آدى وشاير كنموذج تدريسي للإسراع بالنمو العقلي المعرفي للطفل.
  • بناء برنامج جديد باستخدام نموذج "آدى وشاير"لتسريع النمو المعرفى لدى طفل الروضة.

حدود البحث:

التزمت الباحثة بالحدود التالية:

  • عينة من أطفال مرحلة رياض الأطفال(5-6سنوات) عددها(120) طفلاً وطفلة بروضة اللغات التجريبية بمدينة سوهاج.
  • قياس بعض المفاهيم العلمية لدى الأطفال عينة البحث (المغناطيسية، المادة، الضوء، الصوت).
  • قياس بعض المفاهيم الرياضية لدى الأطفال عينة البحث ( الترتيب ،المقارنة ،الجمع، الطرح ، القسمة، السعة، الوزن، الطول، التصنيف، النمط).
  • قياس بعض مهارات التفكير لدى الأطفال عينة البحث(الملاحظة،المقارنة،إدراك العلاقات،التنبؤ،التقويم).
  • تم تطبيق البحث في الفصل الدراسى الأول للعام 2016/2017م.

 

منهج البحث:

استخدم البحث الحالي المنهج شبه التجريبي من خلال المجموعتين التالتين:

  • المجموعة التجريبية:وتشمل مجموعة تجريبية(أ) وعددها(40)طفلاً وطفلة طبق عليها برنامج المفاهيم العلمية،وأخرى مجموعة تجريبية(ب) وعددها(40)طفلاً وطفلة طبق عليهم برنامج المفاهيم الرياضياتية المصاغين وفقاً لنموذج آدى وشاير.
  • المجموعة الضابطة:وهى مجموعة الأطفال الذين لم يطبق عليهم البرنامج وعددها(40)طفلاً وطفلة.

 

 

 

المواد التعليمية وأدوات البحث:

أولاً: المواد التعليمية:

قامت الباحثة بإعداد المواد التعليمية التالية:

  • البرنامج المقترح للمفاهيم العلمية للأطفال من(5-6سنوات) مصاغا َوفقاَ لخطوات نموذج آدى وشاير "CAM"(من إعداد الباحثة).
  • البرنامج المقترح للمفاهيم الرياضية المقترح للأطفال من(5-6سنوات) مصاغا َوفقاَ لخطوات نموذج آدى وشاير "CAM"(من إعداد الباحثة).

ثانياً: أدوات البحث:

قامت الباحثة بإعداد أدوات البحث التالية:

  • اختبار النمو العقلي المعرفي (من إعداد الباحثة).
  • اختبار المفاهيم العلمية المصور(من إعداد الباحثة).
  • اختبار المفاهيم الرياضية المصور (من إعداد الباحثة).
  • اختبار مهارات التفكير لدى الأطفال(من إعداد الباحثة).

إجراءات البحث:

تتلخص إجراءات البحث فيما يلى:

  • الإطلاع على بعض الأدبيات والدراسات السابقة في مجال كيفية الإسراع بالنمو العقلي المعرفي بوجه عام واستخدام نموذج آدى وشاير لإسراع النمو العقلي المعرفي بوجه خاص ،وفى مجال المفاهيم العلمية والرياضية وتنمية مهارات التفكير.
  • تحديد المفاهيم العلمية والرياضية التي سيتم تدريسها للطفل،وذلك من خلال:
  • تحليل محتوى كتب رياض الأطفال فيما يتعلق بالمفاهيم العلمية والرياضية.
  • تحليل محتوى وثيقة المعايير القومية لرياض الأطفال(2008).
  • إعداد أدوات البحث وعرضها على مجموعة من المحكمين
  • إجراء التعديلات المطلوبة كما يراها السادة المحكمون على أدوات البحث.
  • تطبيق أدوات البحث على عينة استطلاعية بهدف الضبط الإحصائى للأدوات.
  • إعداد المواد التعليمية للبحث وعرضها على مجموعة من المحكمين
  • إجراء التعديلات المطلوبة كما يراها السادة المحكمون.
  • التطبيق الإستطلاعى للمواد التعليمية.
  • اختيار عينة البحث وتقسيمها إلى ثلاث مجموعات،اثنان منها تمثل مجموعتين تجريبيتين(احداهما مجموعة تجريبية(أ)تدرس برنامج المفاهيم العلمية والثانية مجموعة تجريبية(ب) تدرس برنامج المفاهيم الرياضية المصاغين وفقاً لنموذج آدى وشاير)،والمجموعة الثالثة تمثل مجموعة ضابطة.
  • تطبيق أدوات البحث على المجموعة التجريبية(أ،ب) والمجموعة الضابطة قبليا.
  • تدريس البرنامج المقترح للمجموعة التجريبية(أ،ب).
  • تطبيق أدوات البحث على المجموعة التجريبية(أ،ب) والمجموعة الضابطة بعدياَ.
  • عرض النتائج باستخدام المعالجات الإحصائية المناسبة، ثم تحليل وتفسير هذه النتائج فى ضوء فروض وأسئلة البحث.
  • عرض النتائج باستخدام المعالجات الإحصائية المناسبة، ثم تحليل وتفسير هذه النتائج فى ضوء فروض وأسئلة البحث.
  • تقديم بعض التوصيات والبحوث المقترحة في ضوء النتائج التى تسفر عنها نتائج البحث.

نتائج الدراسة:

توصلت هذه الدراسة إلى:

  • وجود فرق ذا دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية (أ،ب) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار تسريع النمو العقلي المعرفي،لصالح المجموعة التجريبية(أ،ب).
  • وجود فرق ذا دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية(أ) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار المفاهيم العلمية،لصالح المجموعة التجريبية(أ).
  • وجود فرق ذا دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية (ب) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار المفاهيم الرياضية،لصالح المجموعة التجريبية(ب).
  • وجود فرق ذا دلالة إحصائية بين متوسطى درجات المجموعة التجريبية (أ،ب) والمجموعة الضابطة في التطبيق البعدى لاختبار مهارات التفكير،لصالح المجموعة التجريبية(أ،ب).

 

 

Summary:

Problem of the Study:

The problem of study is represented in the possibility of accelerating the mental cognitive development and developing some thinking skills of pre-school children through a suggested program based on the Adey and Shayer model of cognitive acceleration.

Questions of the Study:

The current study tried to answer the following questions:

  1. What is the effectiveness of the suggested program using Adey and Shayer Model in accelerating the cognitive development of pre-school children?
  2. What is the effectiveness of the suggested program using Adey and Shayer Model in developing some scientific concepts of pre-school children?
  3. What is the effectiveness of the suggested program using Adey and Shayer Model in developing some mathematical concepts of pre-school children?
  4. What is the effectiveness of the suggested program using Adey and Shayer Model in developing some thinking skills of pre-school children?

Hypotheses of the Study:

The current study tried to test the validity of the following hypotheses:

  1. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control and the experimental groups(A&B) in the cognitive acceleration test in favor of the experimental group.
  2. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control (A) and the experimental groups in the scientific concept test in favor of the experimental group.
  3. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control (B) and the experimental groups in the mathematical test in favor of the experimental group.
  4. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control and the experimental groups(A&B) in the thinking skills test in favor of the experimental group.

 

Purposes of the Study:

The current study aims to preparing a suggested using "Adey&Shayer" model and investigate its effect on :

  1. Accelerating the cognitive development of pre-school children.
  2. Acceleratingsome scientific conceptsof pre-school children.
  3. Accelerating some mathematical concepts of pre-school children.
  4. Developing some thinking skills of pre-school children.

Significance of the Study:

The significance of this study is represented in,

  1. Accelerating the cognitive development of pre-school students in kindergarten grade which can, in turn, contribute in having new knowledge in this field.
  2. The findings of current study may draw the attention of kindergarten female teachers to the necessity of recognizing the levels of cognitive development of children and improving the processes of thinking inherent in their cognitive development.
  3. The findings of current study may be beneficial for those are interested in kindergarten children who can be female teachers, supervisors, and those who are in charge of planning and implementing children programs for optimizing the suggested program based on Ady and Chayer Model "CAM" as a model of accelerating the cognitive development of child.

Delimitations of the Study:

The study is devoted to the following delimits:

  1. Agroup of preschool children (5-6 years old) at the experimental language school – kindergarten section at Sohag governorate in the first semester 2016-2017.
  2. Measuring some scientific concepts of the subjects of children (magnetic, material, light, and Voice)
  3. Measuring some mathematical concepts of the subjects of children (arrangement, comparison, addition, subtraction, division, capacity, weight, categorization, and pattern).
  4. Measuringsome thinking skills of the subjects of children (observation, comparison, relations realization, prediction, and evaluation).

Methodology of the Study:

The current study utilized the quasi-experimental method through the following groups:

  1. 1-The experimental group: it constitutes one experimental (A) on which the scientific concepts program was administrated, another experimental group (b)on which the mathematical concepts program was administrated. Both of the two suggested programs were designed in accordance with Ady and Shayer Model.
  2. The control Group: the subjects of children on whom the program was not applied.

Tools and Instructional Materials of the Study:

First: The Instructional Materials

 The researcher designed the following instructional materials:

  1. A teaching guide of the suggested scientific concepts program for chidrern (from 5 to 6 ages) which was designed according the steps of Ady and Shayer Model "CAM". Prepared by the researcher
  2. Worksheets for each instructional activity (for children)
  3. A teaching guide of the suggested mathematical concepts program for children (from 5 to 6 ages) which was designed according the steps of Ady and Shayer Model "CAM". Prepared by the researcher
  4. Worksheets for each instructional activity (for children).

Second: Tools of the Study

The researcher designed the following tools:

  1. Cognitive development acceleration test. Prepared by the researcher
  2. A Photographer test of scientific concepts. Prepared by the researcher
  3. A Photographer test of mathematical concepts. Prepared by the researcher
  4. A thinking skills test of children. Prepared by the researcher

Procedures of the Study:

The procedures of the study can be shown as follows:

  1. Reviewing some pertinent literature in the field of mental cognitive development acceleration in general using Ady and Shayer Model for accelerating the mental cognitive development in particular and in the field of scientific and mathematical concepts and the development of thinking skills.
  2. Identifying the scientific and mathematical concepts which will be taught for childthrough:
  • Analyzing the content of kindergarten books relating to the scientific and mathematical concepts.
  • Analyzing the content of National standardized document of kindergarten (2008).
  1. Preparing tools of study which include:
  • Cognitive development acceleration test. Prepared by the researcher
  • A Photographer test of scientific concepts. Prepared by the researcher
  • A Photographer test of mathematical concepts. Prepared by the researcher
  • A thinking skills scale of children. Prepared by the researcher
  1. Submitting the tools of study to a group of jury members.
  2. Carrying out the required modifications on the previous tools of study as viewed by the jury members.
  3. Piloting the tools of study for the purpose of statistical adjustment of tools.
  4. Preparing the instructional materials including:
  • A teaching guide of the suggested scientific concepts program for chidrern (from 5 to 6 ages) which was designed according the steps of Ady and Shayer Model "CAM". Prepared by the researcher
  • Worksheets for each instructional activity (for children)
  • A teaching guide of the suggested mathematical concepts program for children (from 5 to 6 ages) which was designed according the steps of Ady and Shayer Model "CAM". Prepared by the researcher
  • Worksheets for each instructional activity (for children).
  1. Submitting the instructional materials to a group of jury members.
  2. Carrying out the required modifications as viewed by jury members.
  3. Piloting the instructional materials.
  4. Selecting the subjects of study and dividing them into three groups, two of them represent two experimental groups. One of them is the experimental group (A) on which the scientific concepts program was administrated, another experimental group (b) on which the mathematical concepts program was administrated. Both of the two suggested programs were designed in accordance with Ady and ShayerModel. The third group is the control group.
  5. Pre-administrating the tools of study on the two experimental groups (A, B) and the control group.
  6. Teaching the suggested program to the experimental group.
  7. Post-administrating the tools of study on the two experimental groups (A, B) and the control group.
  8. Proposing the findings using appropriate statistical treatments and then interpreting these findings in the light of the hypotheses and questions of the study.
  9. Presenting some recommendations and suggested researches in the light of findings.
  10. Proposing some recommendations and suggested researches which are related with the problem and findings of the current study.

Findings of the Study :

This study reached to the following conclusions:

  1. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control and the experimental groups (A&B) in the cognitive acceleration test in favor of the experimental group.
  2. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control (A) and the experimental groups in the scientific concept test in favor of the experimental group.
  3. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control (B) and the experimental groups in the mathematical test in favor of the experimental group.
  4. There is a statistically significant difference between the mean scores of the control and the experimental groups(A&B) in the thinking skills test in favor of the experimental group.